Můj svět s dvojčaty

Dvojčata - holčičky se narodily v březnu 2005. Bylo mi 27 let a byly to mé první děti. První a poslední. Osud to tak chtěl.

Přišly na svět ve 32.t s krásnými váhami 1890 a 1980 g.  
Císařským řezem, což bylo tehdy má volba, ale naštěstí správná, jelikož v průběhu porodu přišly vážné komplikace a život mi zachránila rychlá operace.
Holčičky byly bez komplikací, přibíraly, počkaly si na mě, až budu schopná se o ně pak starat a za 2 týdny jsme už šly společně domů. 

V průběhu mateřské "dovolené" jsme vytvořila internetové stránky o kočárcích pro dvojčata, protože to je práce, která mě vždy bavila, něco vytvářet. Z jednoduché internetové stránky postupně vznikl e-shop a když holčičky nastoupily do mateřské školky, otevřela jsem prodejnu Dvojčátka.cz v Ostravě. To bylo v roce 2008

Momentálně fungujeme jako jediný obchod pro dvojčata pro Česko i Slovensko. Píšu obchod, ale základem pro mě je komunikace s rodiči. Málokdy se jedná o jednorázové nákupy, vše řešíme formou konzultací, osobních, telefonických i mailových.  Fungujeme na bázi poradenství, nejen ohledně kočárků, výbavy, ale i výchovy a toho, jak s dvojčátky "přežít".  Budujeme FB komunitu, kde se maminky podporují a radí si navzájem. Ale pořádáme i osobní setkání dvojčátek u nás v Ostravě a jsem ráda, že se maminky osobně setkávají i v jiných velkých městech na společné procházky, ZOO a velice se mi líbí, že se scházejí i maminky bez dětí pro relax a sdílení starostí a radostí. 

Z malé prodejny se postupně stává větší a větší,před 3 lety jsme plochu zdvojnásobili a momentálně mám pocit, že bych potřebovala opět více :)  Samozřejmě mi největší plochu zabírají kočárky pro dvojčata a sourozence, protože i děti "close to age" řeší podobné problémy s kočárkem jako dvojčátkové maminky. Výhodou mé "sbírky" je to, že si můžete přijet kočárky vyzkoušet osobně, projet se s nimi na ulici, složit do auta a vidět spoustu modelů na jednom místě a porovnat si je. Pokud to má k nám někdo daleko, není problém vše vyfotit, natočit video a zkonzultovat na dálku, i když osobní kontakt vždy preferuji. Proto většina kočárků, které na e-shopu nabízíme má vlastní fotogalerii, vlastní popis a moji recenzi.  A jelikož po zkušenostech už nevěřím ani stránkám výrobků, zejména jejich mírám a váhám, každý kočárek si přeměřím, zvážím a vyfotím. Není nic horšího, než prodat kočárek, který se nevejde do výtahu, i když výrobce psal jinou míru - a to se mi stát právě nemůže. Ostatním, kdo jen texty kopírují a ani neví, co v krabici prodávají, to už je jejich záležitost...
Není to jednoduché koupit si nový kočárek, navíc, když jste děti neměli, takže se neváhejte na mě obrátit. Každému vybereme kočárek opravdu na míru, nastíním vám klady a zápory, nabídnu, co je právě pro vás to nejlepší a výběr je už na vás. Ale troufám si říct, že mi zatím nikdo nenapsal, že to byla opravdu špatná volba ;) spíš naopak a jsem za to velice ráda. Popř. recenze typu: Kdybych vás znala dříve, kolik starostí bych si ušetřila!  

Postupem času jsme začali vyrábět i vlastní výrobky do dvojčatových kočárků, vše na míru a přání maminek. Domluvili jsme si se skvělou šicí dílnou p. Matuškové, která nám šije vše do kočárku, co si řekneme a vymyslíme. Díky ní máme originální rostoucí fusaky, malé fusaky do korbiček, které jsou menší než u klasických kočárků, vyšívá nám jména dětí na deky, madla, hračky. Rukávníky, nánožníky, podložky. Vyrábí zavinovačky na každé roční období, jednoduše vše funkční, krásné a vyrobené v Česku s nejvyšší kvalitou. Pokud zjistíme, že něco do nového modelu kočárku nesedí, vyrobí vše na míru. Hnízdečka pro dvojčátka i pro předčasně narozené dětičky. Vše si rodiče mohou navolit do barev a materiálu, jaký chtějí a sladit si tak svoje dvojčátka např. s kočárkem nebo postýlkami. S výrobky tohoto typu se vám nestane, že se vám do kočárku nevejdou, nepůjdou zapnout, připevnit nebo budou nekvalitní. 

Díky tomu, že v tomto oboru už funguji spoustu let, můžu vám rodičům poradit. Je to pro vás nová situace, často jsou to první děti a hned dvojčata. Prvotní strach a panika vystřídá radost a uvidíte, jaké je to skvělé mít dvojčata ! Náročné, ale nádherné. V průběhu tolika let jsem setkala s různými příběhy, problémy, situacemi, které jsme s rodiči řešili, že můžu říct, že vám na 99.9% budu umět poradit. A když si nebudu jistá ? To je jednoduché - v naší komunitě je už 5000 rodin dvojčátek mi maminky vždy dobře a ochotně poradí, to už vím ;)  A nejen to, často jsem taková spojnice mezi dvěma rodinami, co se týká hmotné pomoci, psychické nebo třeba i rada, pomoc lékařů apod. Naše databáze kontaktů je obrovská. A proč ji nevyužít k dobru všech. Rodiny dvojčátek drží spolu ! 

V Ostravě jsme zařídili i pomoc rodičům s malými dvojčátky. Hlídání dvojčátek jako pomoc maminkám vnímám jako úkol a jsem ráda, že se mi u nás podařilo navázat spolupráci se sdružením Adra. Ti pro nás našli dobrovolníky a docházejí do rodin pomáhat. Spolupráce se stále rozrůstá, kontakty na pomoc dostávají už maminky v porodnici a dále se rýsuje pomoc i rodinám s nedonošenými miminky. 

Se spoustou rodičů máme dlouhodobý vztah, vídáme se na různých akcích, někteří nám aktivně pomáhají  v další činnosti. 

Každý rok se snažím objevit pro vás novinky, které vám pomohou si usnadit život s dvojčátky. Nejen že navštěvujI evropské veletrhy pro děti, abych viděla, co za novinky u kočárků se čekají, jaké jsou trendy a inovace. Hledám i praktické věci, jako poslední např. nosící zavinovačku Snugglebundl, kterou jsem při prvním shlédnutí odsoudila jako naprostý nesmysl a cestou ze zahraniční zpět se mi to nějak rozleželo v hlavě :), jak to bude super praktické, vyzkoušela, nafotila, zjistila si pár zahraničních recenzí a dnes je to jeden nejprodávanějších produktů pro miminky - a hlavně PRAKTICKÝ a maminky ho milují.  

U dvojčat, zejména jednovaječných, je předčasný porod dost častý. Z výzkumu, který jsem  udělala je to kolem 80%. Proto další část mé činnosti a práce je věnována právě nedonošeným dětem. 

Hned od počátku začala poohlížet po oblečení a a dalších věcech pro nedonošená miminka, které bych do sortimentu zařadila. Je to trošku problém přemluvit výrobce k ušití overalu o vel. 38 nebo 44, když ani nevěří, že tak maličké miminka opravdu jsou. 
 V současné době už navrhuji vlastní kolekci oblečení pro nedonošené dětičky, kterou vyrábíme a prodáváme. Dále vyrábíme různé polohovací pomůcky. Na specializované eshopu tinymiracle prodáváme tak kompletní sortiment pro rodiče předčasně narozených dětí - od oblečení vel. 32, mikro plenek, mimi šidítek, pomůcek ke krmení a kojení, literaturu, ale vyrábíme např. i maličké zavinovačky, pelíšky a hnízdečka.

Díky tomuto jsem se stala koordinátorkou pro Nedoklubku v Ostravě.  Je to naše srdeční záležitost. Základem je, že máme skvělou podporu v obou našich neonatologických odděleních - v Ostravě-Porubě i na Fifejdách. Berou nás jako svoji součást a my jim rády pomáháme. Navštěvujeme maminky u inkubátoru a v těchto těžkých chvílích, které tam dny, týdny i někdy měsíce zažívají s podporou a dárky, protože víme, že v tom nejsou samy a tuto podporu potřebují. 

Postupně se naše aktivity rozrůstají stále více. 
Na jaře pořádáme Polanských charitativní  běh pro předčasně narozené děti, který vznikl z potřeby získat finanční prostředky a více oddělení pomoci. Krásné a pozitivní ohlasy od sponzorů, účastníků, rodin i zdravotníků, včetně dárkového šeku letos ve výši již 100.000 Kč  jsou pro nás signálem, že to byla správná volba.

Loni na podzim jsme zorganizovaly 1.setkání rodin předčasně narozených dětí, které si moc přály lékařky a sestřičky z FN OStrava. Ač to byl 1.ročník, podařilo se nám pozvat více než 150 rodin na krásném místě Světa Techniky v oblasti Dolních Vítkovic, navíc přímo se záštitou města Ostravy. Díky tomuto úspěchu se stanou tato setkání pravidelnými.  

Další akcí jsou Vánoce na Neonatologii. Z myšlenky, aby každé miminko, které musí strávit své první Vánoce s rodiči v porodnici, dostalo speciální dárek - vánoční body - vznikla také tradice. První ročník se uskutečnil jen v Ostravě, ale další rok jsme již obdarovali prostřednictvím koordinátorek z Nedoklubka všechny děti v celé České republice. 

Díky reálným fotografiím přímo z oddělení neonatologie od fotografa Miro Pawelka pořádáme výstavy na toto téma v rámci Ostravy a okolí. O činnosti Nedoklubka a pomoci rodičům jsme byly několikrát pozvány si popovídat do ostravských studií ČT a taky Rozhlasu.  Díky těmto možnostem pak dále získáme podporu a sponzory, které využíváme právě pro pomoc přímo našim neonalogickým oddělením. 
V průběhu roku docházíme osobně na oddělení za maminkami s nedoklubkovými dárky - srdíčky, dárky, léčivým balíčkem, časopisy.. a psychickou podporou. Je skvělé, že nám to naše oddělení umožňuje.  S paní primářkou a celým týmem jsme stále v kontaktu a řešíme, co by potřebovali a co je v našich silách pro ně udělat. 

Poslední novinkou v této činnosti je založení Nadačního fondu Kulíšek nedonošeným dětem, díky kterém můžeme pomoc těmto "kulíškům" a jejich rodinám v Ostravě a okolí více a cíleněji pomáhat. Je to novinka roku 2020 a moc se těšíme na realizaci projektů, které už postupně chystáme. 

Kulíšek je takové moje další miminko, které si hýčkám a snažím se prostřednictvím své práce, nadšení a díky mnoha dalším dobrovolníkům a firmám pomoci maminkám na složitém startu, když se jim dětičky narodí předčasně. Více se o této mé další  "práci", která je pro mě posláním se dozvíte na stránkách NF Kulíšek

 

Tímto se mi postupně práce stala koníčkem.  A to je to nejlepší, co mě kromě mých dvojčátek v životě mohlo potkat ;) 

 

Helena V.

maminka dvojčátek, majitelka Dvojčátka.cz a zakladatelka NF Kulíšek