⇒ Máte jednovaječná dvojčata a nejsou úplně stejná? Víme proč!

Přemýšleli jste o rozdílech mezi vašimi jednovaječnými dvojčaty? Ukazuje se, že věda právě dokázala, že jednovaječná dvojčata nakonec nejsou genetické klony, že nejsou na všech úrovních DNA úplně stejná.

Počet porodů jednovaječných dvojčat je poměrně stálý a pohybuje se v poměru 1 : 250 porodům. 

Dva plody se mohou vyvíjet z jednoho vajíčka a jediné spermie, kdy se zárodek v časné fázi embryonálního období rozdělí na dvě embrya. Taková dvojčata se označují právě jako jednovaječná. Jsou stejného pohlaví, mají společnou placentu a z více než 95% stejný dědičný základ. Mají tedy stejnou krevní skupinu, identickou konstituci těla a lze jim bez jakýchkoliv imunologických problémů vzájemně jednomu od druhého transplantovat orgány.


Nově se ukázalo, že jednovaječná dvojčata však nejsou genetické klony.

Často rodiče říkají, ač mají jednovaječná dvojčata, že nejsou stejné. Jedno je např. vyšší. Pediatr vám řekne, že je to způsobeno vlivem prostředí. Může to být pravda, ale nyní se ukázalo, že je to také možná proto, že jejich DNA není zcela totožná, jak se myslelo. 

Tuto informaci nám podal výzkum, který byl právě zveřejněn na Islandu. Říká nám, že k těmto změnám DNA došlo již během prvních dvou týdnů vývoje v děloze.

Na Islandu vědci studovali 381 párů jednovaječných dvojčat a 2 sady identických trojčat. Z těchto párů se ukázalo, že v každém souboru dvojčat bylo v průměru 5,2 genetických rozdílů. Ve skutečnosti z 387 párů dvojčat bylo pouze 38 sad skutečných vzájemných duplikátů, což dokazuje, že je ve skutečnosti více neobvyklé než obvyklé, že vaše jednovaječná dvojčata jsou skutečně identická podle své DNA.

Dalších 39 párů těchto dvojčat mělo více než 100 změn mezi jejich individuální DNA!

Co to znamená pro jednovaječná dvojčata?
Stručně řečeno to znamená, že věda konečně potvrzuje něco, co mnoho z nás, rodičů jednovaječných dvojčat, celou dobu tušilo. Jednovaječná dvojčata NEJSOU genetické klony. To znamená, že ti, kteří vám říkali, že vaše dvojčata prostě nemohou být identická, protože jedno dvojče má hnědé vlasy o něco tmavší než druhé, nebo je mezi jejich porodní váhou rozdíl 400g bez lékařského vysvětlení, jako jsou problémy s placentou nebo pupeční šňůrou. Ano, máme pravdu a nyní máme vědu, která nás podpoří.

Znamená to také, že pokud má dvojče nemoc nebo zdravotní problém, nemusí ho mít s jistotou i to druhé.
Všichni asi známe jednovaječná dvojčata, kdy jedno je viditelně hubenější a druhé silnější. Mohlo by být lákavé říci, že hubenější dvojče se podílí na nezdravých stravovacích a pohybových návycích, zatímco druhé dvojče dělá totéž, ale přesně opačným způsobem.
Ale tento nový výzkum ve skutečnosti naznačuje, že to může být způsobeno rozdíly v DNA jednotlivých dvojčat.

Takže dnes už máte jistotu, že máte pravdu - vaše dvojčátka jsou jednovaječná, ale přesto může být každé více či méně jiné. 

 

Zdroj: Jonsson, H., Magnusdottir, E., Eggertsson, H.P. et al. Differences between germline genomes of monozygotic twins. Nat Genet 53, 27–34 (2021). https://doi.org/10.1038/s41588-020-00755-1
.