O SIDS s MUDr. Terezou Lamberskou, Ph. D., neonatoložkou a maminkou dvojčátek

Syndrom náhlého úmrtí dítěte, SIDS, je noční můra všech rodičů. O jeho prevenci, rizikových faktorech i o tom, zda má smysl používat monitor dechu, jsme si povídaly s MUDr. Terezou Lamberskou, Ph. D.

 

Pomáhá kojení proti případnému náhlému úmrtí dítěte?

Ano, studie skutečně prokázaly, že děti, které jsou výhradně kojené, mají nižší riziko SIDS. Proč tomu tak je, úplně přesně nevíme. Je to pravděpodobně vlivem více faktorů. Mateřské mléko snižuje riziko infekce dýchacích cest a trávicího ústrojí u novorozenců a kojenců a právě tyto infekce jsou jedním z rizikových faktorů náhlého úmrtí.

Oproti umělým mléčným formulím obsahuje mateřské mléko celou řadu látek, které pomáhají při dozrávání mozku. Výsledkem je nejenom o pár bodů vyšší IQ v dospělosti, ale možná také ochrana před náhlou zástavou dechu.

Kojení má také vliv na spánek dětí, kojené děti se budí častěji a neupadají do hlubokého spánku, během kterého se SIDS objevuje. Význam může mít i vyšší míra pozornosti kojících matek ve srovnání s matkami, které krmí dítě umělou formulí. Kojící matky jsou na své děti více „napojené“ (vlivem hormonů) a citlivěji reagují na případnou změnu stavu dítěte během nočního spánku.

 

Zde přikládám odkaz na celý rozhovor

https://www.emimino.cz/clanky/prevence-sids-rozhovor-s-lekarkou/?