Jak vznikají dvojčata?

Jak dvojčátka vznikají ? 
 

V závislosti na tom, jak probíhá vznik a vývoj dvojčat, je určeno pohlaví, podoba i zdravotní stav dvojčat. Existuje několik variant, jak může k vícečetnému těhotenství dojít.

Přirozený výskyt dvojčetných těhotenství je udáván poměrem 1 : 80 porodům. Výskyt dvojvaječných dvojčat závisí na rase, věku a počtu předešlých těhotenství. Naproti tomu počet porodů jednovaječných dvojčat je poměrně stálý a pohybuje se v poměru 1 : 250 porodům. Ročně je v České republice cca 1500 párů dvojčat. 

Vývoj dvojčat
Dva plody se mohou vyvíjet z jednoho vajíčka a jediné spermie, kdy se zárodek v časné fázi embryonálního období rozdělí na dvě embrya. Taková dvojčata se označují jako jednovaječná. Jsou stejného pohlaví, mají společnou placentu a z více než 95% stejný dědičný základ. Mají tedy stejnou krevní skupinu, identickou konstituci těla a lze jim bez jakýchkoliv imunologických problémů vzájemně jednomu od druhého transplantovat orgány.

Druhou možností je uvolnění dvou vajíček, která pocházejí z jednoho nebo dvou různých folikulů. Každé vajíčko je pak oplozeno jednou spermií. Tato dvojvaječná dvojčata se vyvíjejí snáze než dvojčata jednovaječná, neboť každé z nich má vlastní placentu. Každý plod vzniká z jiného vajíčka a spermie, proto si plody nemusí být podobné a mohou být i rozdílného pohlaví.

Statisticky je 70% dvojčat dvojvaječných, 30% jednovaječných. 

Avšak i u jednovaječných dvojčat můžeme najít zákonité odlišnosti. Pokud se vajíčko rozdělí do tří dnů po oplodnění, každý zárodek má svou vlastní placentu a oba plodové obaly (odborně amnion a chorion), podobně jako je tomu u dvojvaječných dvojčat, ale jejich genetická výbava je na rozdíl od dvojvaječných dvojčat shodná. (BI-BI - 25% z jednovaječných dvojčat)  Dojde-li k rozdělení rýhujícího se vajíčka mezi 3. a 7. dnem od početí (tedy v době, kdy se vajíčko uhnizďuje v děložní sliznici), mají oba zárodky pouze jednu placentu a jeden vnější plodový obal (chorion), ale dva vnitřní plodové obaly (amnion). Takto vzniká většina jednovaječných dvojčat, MO-Bi statisticky 70-75%,. Nejvzácnějším případem je rozdělení oplozeného vajíčka mezi 8. a 12. dnem. Tyto dvojčata mají jednu společnou placentu a vyvíjejí se v jedné společné dutině plodového vejce (nejsou oddělena žádným plodovým obalem). (MO-MO jen 1-2% případů jednovaječných dvojčat).

 

Dojde-li k rozdělení zárodku po 13. dni od početí (je to asi v 1 % všech jednovaječných dvojčat), nemůže již dojít k úplnému rozdělení a vznikají tak dvě částečně srostlé bytosti, tzv. siamská dvojčata (odborně srostlice). Název siamská dvojčata pochází od dvou bratrů, Enga a Changa (v překladu levý a pravý), kteří se narodili roku 1811 v Thajsku (dříve nazývaném Siam). Nejčastěji bývají siamská dvojčata spojena v oblasti hrudníku, nejvzácnější je spojení v oblasti hlavy. Zajímavé je, že se jako siamská dvojčata častěji rodí dívky. Často však dochází u případů srostlic k samovolnému potratu. Matka příroda jako by sama likvidovala svoji chybu. Pokud se v České republice diagnostikují srostlice (v naprosté většině na podkladě vyšetření ultrazvukem), tak se rodině nabídne umělé ukončení těhotenství. Rozhodující slovo má těhotná žena. Má plné právo s umělým ukončením těhotenství nesouhlasit. Zdravotnický personál nesmí těhotnou k tomuto úkonu nutit. V České republice je pro tyto případy připravena poměrně liberální legislativa. Avšak není tomu tak ani ve všech zemích EU. V některých zemích, zejména vzhledem k náboženským aspektům, by byl takový postup hrubě protizákonný. Pokud se siamská dvojčata narodí, jejich chirurgické oddělení záleží na stavu jejich srůstu a hlavně počtu a uložení orgánů.

 

Od 6. týdne těhotenství, tzn. přibližně 25 - 30 dní po oplodnění lze zjistit vícečetné těhotenství ultrazvukem. Odlišení jedno a dvouvaječných dvojčat je nejlépe možné do konce I. trimestru.  Vícečetné těhotenství lze ale zjistit i při vyšetření hormonálních hladin, konkrétně těhotenského hormonu hCG, kterého hodnoty jsou podle počtu plodů násobně větší než u jednočetného těhotenství.  Při zevním gynekologickém vyšetření je patrna nadměrná velikost dělohy. Poslechem ozev zaznamenáme v pozdějším stádiu těhotenství dvoje srdeční ozvy.

 

DNA test vaječnosti (zygozity) dvojčat je možno si objednat

https://www.ghcgenetics.cz/geneticke-testy/twin/#nejcastejsi-dotazy

 

Zdroj:

https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy/jak-vznikaji-a-vyvijeji-se-dvojcata.A080912_081641_tehotenstvi-a-deti_bad

http://www.porodnice.cz/clanky/jednovajecna-dvojcata

 

MO-MO

 

 

                                  ____________________________________________________________________________________________

 

Chorion - vnější plodový obal. Z části se vytváří placenta

Amnion - vnitřní plodový obal