Jak vznikají dvojčata?

Jak dvojčátka vznikají ? 
 

V závislosti na tom, jak probíhá vznik a vývoj dvojčat, je určeno pohlaví, podoba i zdravotní stav dvojčat. Existuje několik variant, jak může k vícečetnému těhotenství dojít.

Přirozený výskyt dvojčetných těhotenství je udáván poměrem 1 : 80 porodům. Výskyt dvojvaječných dvojčat závisí na rase, věku a počtu předešlých těhotenství. Naproti tomu počet porodů jednovaječných dvojčat je poměrně stálý a pohybuje se v poměru 1 : 250 porodům. Ročně je v České republice cca 1500 párů dvojčat. 

Vývoj dvojčat
Dva plody se mohou vyvíjet z jednoho vajíčka a jediné spermie, kdy se zárodek v časné fázi embryonálního období rozdělí na dvě embrya. Taková dvojčata se označují jako jednovaječná. Jsou stejného pohlaví, mají společnou placentu a z více než 95% stejný dědičný základ. Mají tedy stejnou krevní skupinu, identickou konstituci těla a lze jim bez jakýchkoliv imunologických problémů vzájemně jednomu od druhého transplantovat orgány.

Druhou možností je uvolnění dvou vajíček, která pocházejí z jednoho nebo dvou různých folikulů. Každé vajíčko je pak oplozeno jednou spermií. Tato dvojvaječná dvojčata se vyvíjejí snáze než dvojčata jednovaječná, neboť každé z nich má vlastní placentu. Každý plod vzniká z jiného vajíčka a spermie, proto si plody nemusí být podobné a mohou být i rozdílného pohlaví.

Statisticky je 70% dvojčat dvojvaječných, 30% jednovaječných. 

Avšak i u jednovaječných dvojčat můžeme najít zákonité odlišnosti. Pokud se vajíčko rozdělí do tří dnů po oplodnění, každý zárodek má svou vlastní placentu a oba plodové obaly (odborně amnion a chorion), podobně jako je tomu u dvojvaječných dvojčat, ale jejich genetická výbava je na rozdíl od dvojvaječných dvojčat shodná. (BI-BI - 25% z jednovaječných dvojčat)  Dojde-li k rozdělení rýhujícího se vajíčka mezi 3. a 7. dnem od početí (tedy v době, kdy se vajíčko uhnizďuje v děložní sliznici), mají oba zárodky pouze jednu placentu a jeden vnější plodový obal (chorion), ale dva vnitřní plodové obaly (amnion). Takto vzniká většina jednovaječných dvojčat, MO-Bi statisticky 70-75%,. Nejvzácnějším případem je rozdělení oplozeného vajíčka mezi 8. a 12. dnem. Tyto dvojčata mají jednu společnou placentu a vyvíjejí se v jedné společné dutině plodového vejce (nejsou oddělena žádným plodovým obalem). (MO-MO jen 1-2% případů jednovaječných dvojčat).

 

Dojde-li k rozdělení zárodku po 13. dni od početí (je to asi v 1 % všech jednovaječných dvojčat), nemůže již dojít k úplnému rozdělení a vznikají tak dvě částečně srostlé bytosti, tzv. siamská dvojčata (odborně srostlice). Název siamská dvojčata pochází od dvou bratrů, Enga a Changa (v překladu levý a pravý), kteří se narodili roku 1811 v Thajsku (dříve nazývaném Siam). Nejčastěji bývají siamská dvojčata spojena v oblasti hrudníku, nejvzácnější je spojení v oblasti hlavy. Zajímavé je, že se jako siamská dvojčata častěji rodí dívky. Často však dochází u případů srostlic k samovolnému potratu. Matka příroda jako by sama likvidovala svoji chybu. Pokud se v České republice diagnostikují srostlice (v naprosté většině na podkladě vyšetření ultrazvukem), tak se rodině nabídne umělé ukončení těhotenství. Rozhodující slovo má těhotná žena. Má plné právo s umělým ukončením těhotenství nesouhlasit. Zdravotnický personál nesmí těhotnou k tomuto úkonu nutit. V České republice je pro tyto případy připravena poměrně liberální legislativa. Avšak není tomu tak ani ve všech zemích EU. V některých zemích, zejména vzhledem k náboženským aspektům, by byl takový postup hrubě protizákonný. Pokud se siamská dvojčata narodí, jejich chirurgické oddělení záleží na stavu jejich srůstu a hlavně počtu a uložení orgánů.

 

Od 6. týdne těhotenství, tzn. přibližně 25 - 30 dní po oplodnění lze zjistit vícečetné těhotenství ultrazvukem. Odlišení jedno a dvouvaječných dvojčat je nejlépe možné do konce I. trimestru.  Vícečetné těhotenství lze ale zjistit i při vyšetření hormonálních hladin, konkrétně těhotenského hormonu hCG, kterého hodnoty jsou podle počtu plodů násobně větší než u jednočetného těhotenství.  Při zevním gynekologickém vyšetření je patrna nadměrná velikost dělohy. Poslechem ozev zaznamenáme v pozdějším stádiu těhotenství dvoje srdeční ozvy.

 

DNA test vaječnosti (zygozity) dvojčat je možno si objednat

https://www.ghcgenetics.cz/geneticke-testy/twin/#nejcastejsi-dotazy

 

Zdroj:

https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy/jak-vznikaji-a-vyvijeji-se-dvojcata.A080912_081641_tehotenstvi-a-deti_bad

http://www.porodnice.cz/clanky/jednovajecna-dvojcata

 

MO-MO

 

 

                                  ____________________________________________________________________________________________

 

Chorion - vnější plodový obal. Z části se vytváří placenta

Amnion - vnitřní plodový obal

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení